5 Ditë me Avion, Pragë, Vienë, Budapest – €279

Price
From€279
Price
From€279
11 March, 2020
Room 1 :
Room 1 :
* Please select all required fields to proceed to the next step.

Proceed Booking

Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

10156
Tour Details

UDHETIM ME AVION NE PRAGE – VIENE – BUDAPEST
Prorgami 5 ditor
Çmimi 359 Euro

 

Datat: 

➡️ 11 – 15, 18 – 22 Mars

 

Dita 1 : PRAGE
Nisja ne oren 01:00 te mengjesit nga Tirana per ne Prishtine me autobus komod.
Pas check in ne aeroportin e Prishtines, nisim fluturimin ne oren 08:30 nga Prishtina dhe arrijme ne oren 10:10 ne Budapest.
Nisim udhetimin me autobus drejt Prages ku do te bejme nje ndalese rreth 1 ore ne qytetin e Bratislaves, ku do te vizitojme qendren Historike te Bratislaves. Me pas drejtohemi drejt Prages, Akomodohemi ne Hotel.

Dita 2 : PRAGE
Mëngjesi në hotel. Fillojme shëtitjet me guidë dhe autobus në dispozicion: Ndalesa e pare do te jete ne Lagja Vysheherad ku vizitohet Kisha e Vysheheradit, Me pas drejtohemi drejt Prages se Re ku do te vizitohet : Haratchani (Rruga e Artë), Kisha e Loretos, Kështjella e Pragës, ku ndodhet dhe Selia zyrtare e Presidentit, Bazilika dhe brenda Kështjellës dhe Galeria Kombëtare, Katedralja Shën Vitus, Bazilika e Shën Xhorxhit, Pallati Mbretëror. Me pas drejtohemi drejt Prages se Vjeter, ku do te fillojme vizitat nga, Muzeumi Kombëtar i Pragës, Opera Kombetare, dhe parakalojme ne bulevardin Wenceslas dhe arrijme ne sheshin e Qytetit te Vjeter duke kaluar ne portat Hyrse te Qytetit te Vjeter, ku do te vizitojme : Orën Astrologjike, Urën e famshme të Charlsit e cila është e zbukuruar nga 30 statuja të stileve të ndryshme, rrugen e Parisit (rruga e 7 me e shtrenjte ne bote)

Dita 3: VIENE
Mëngjesi në hotel. Nisemi herët në mëngjes për në qytetin e Vienes ku do te fillojme me vizitat nga : Kisha Votive, nje nder kishat me te vjetra Gotik dhe Neogotik, dhe do te vazhdojme me Bashkine e Re, Teatrin e Hofburgut, Parlamentin, Sheshin Maria Tereza me 2 ndertesat e mrekullueshme identike qe mbajne Muzeun e Artit dhe Muzeun e Historise Natyrore, dhe do te perfundojme tek Opera e hapur e shtetit, nje nga ndertesat simbol te Vienes. Do te vazhdojme me nje vizite te detajuar ne Pallatin madheshtor te Hofburgut i cili ndodhet ne mes te qytetit dhe ka sherbyer per shekuj si rezidenca dimerore e familjes Mbreterore te Habsburgeve si dhe zyrat e punes. Kopshtet perreth pallatit jane gjithashtu shume interesante per tu vizituar. Ketu do te vizitojme Muzeun e Sisit dhe dhomat e Kaiserit si dhe koleksionin e argjendarive dhe porcelaneve te Familjes Mbreterore. (Bileta e hyrjes 12 Euro/person). Pas vizites se muzeut te pallatit mbreteror e cila zgjat rreth 1 ore do te vazhdojme te shohim pjesen tjeter te pallatit ku ndodhet biblioteka Mbreterore, Stallat e Kuajve te pallatit te cilat jane te njohura dhe sot ne gjithe Europen per garat e famshme me kuajt Lipizzaner, do te vazhdojme me kishen e Augusteve, dhe Kopshtet e Hofburgut te cilat ne Vjeshtë me shume se kurre ofrojne nje spektakel ngjyrash. Mbremje e lire ne sheshin Shen Stefan, ku ne cdo dite te vitit nuk mungon gjealleria e turisteve dhe varieteti i shfaqjeve muzikore, te kercimit apo te humorit nga artistet amatore. Kthim ne hotel ne mbremje.

Dita 4: BUDAPEST
Mëngjesi në Hotel.
Pas mengjesit do te nisemi per te vizituar Pallatin e Shonbrun-it, nje tjeter pallat mbreteror ku ka jetuar familja mbreterore e Habsburgeve, shume i ngjashem me Pallatin e Versajes. Ketu do te vizitohen: 40 Dhomat Mbreterore (bileta e hyrjes 17.5 Euro/person), Kopshtet e pallatit, Shatervani i Neptunit, Kopeshti Zoologjik më i vjetri në botë dhe pallatin Belvederja, Me pas do te ndalojme ne rrugen Mariahilfer ku do te keni kohe te lire per shopping deri ne oren 16 : 00. Me pas nisemi drejt Budapest ku do te vuizitojme qendren e tij , e cila eshte cilesuar si qendra e 2 me e bukur ne bote nga shume rankime, ku vizitat do te fillojme ; Nga Buda Castle (ku do te vizitojme Kishen e Shen Mattias, dhe bastionin e peshkatarit , dhe Parlamentin Hungarez nga siper, cilesuar si parlamenti me i bukur ne bote, Vizitat tona vazhdojne drejt Parlamentit te Hungarise si ndertesa sinjifikuse e Hungarise. , me pas i drejtohemi sheshit Elizabet , nje nga sheshet me te njohur per lokalet , restorantet dhe baret. Me pas akomodimi dhe fjetia ne Budapest.

Dita 5: TIRANE
Mëngjesi në Hotel.
Transferta për në Aeroportin e Budapestit. Nisja në 06:20 nga Budapest dhe Mbërritje më 08:10 ne Prishtine.
Udhetimi me per ne Tirane. Gjate rruges ndalese ne Prizren për drekë.
Pas dreke kthimi për ne Tiranë

Në cmim për personin përfshihen:
– Transport vajtie – ardhje Tirana – Aeroporti Prishtines – Tiranes
– Fluturimi me avion Prishtine – Budapest – Prishtine
– Bagazhe 8 kg (çantë shpine me përmasa 40-30-20cm)
– Akomodimi per 2 nete ne hotel 3/4 yje ne Prage
– Akomodimi per 1 nate ne hotel 3/4 yje ne Viene
Akomodimi per 1 nate ne hotel 3/4 yje ne Budapest
– Mengjeset gjate qendrimit ne hotel
– Transporti dhe te shetitja ne Prage Budapest, Brastislave dhe Viene
– Ciceron ne gjuhen shqipe gjate vendeve qe do te vizitojme

► Pashaporta per kalimin e doganes. Kujdes mjeti i identifikues ( Pashaporta) nuk duhet te jete i dëmtuar ose i thyer dhe të ketë më shumë se 3 muaj afat nga skadenca.

Ne cmim nuk perfshihen:
– Drekat dhe Darkat gjate diteve te udhetimit
– Hyrjet në monumente, muzeume, parqe dhe Kalate
– Bagazhet ekstra (10 kg ose 20 kg)

SHENIME

SIGURACIONI I SHËNDETIT I DETYRUESHËM!

► Lengjet e lejuara deri ne 100 ml.
► Akomodimi ne dhome teke (sngle) mund te kete extra pagese ne varesi te politikave te hotelve ku qendrome
► Nese krevati nuk do te jete dopjo, atehere do te jene dy krevate teke te bashkuar
► Agjensia nuk mban pergjegjesi per personat e kthyer nga policia per arsye te ndryshme sic jane mundese dokumentacioni, espuls, etj.
► Nese nuk i ka mbushur 18 vjec dhe udheton me njerin nga prinderit, i duhet patjeter prokure e noterizuar dhe pashaporte
►Me ligjin e ri te miratuar kete vit, nese nuk i ka mbushur 18 vjec dhe deshiron te udhetoje pa pranine e 2 prinderve, duhet patjeter prokure
► Çmimet e përafërta për muzet: Albertina = 18 euro, Szechenyi bath = 15 euro, Muzeu Sisit = 13 euro, Opera e hapur e Vienës = 8 euro, Muzeu i Arteve të bukura = 17 euro… etj.

Photos
Matias Travel | Office
en_USEnglish
sqShqip en_USEnglish
WhatsApp chat